11. 01. 2017
Norveška gasi FM radio
Norveška će ove nedelje postati prva država koja će otpočeti proces ukidanja tehnologije modulacije radio frekvencije (FM - UKT) za nacionalne i pojedine regionalne radio-emitere. Generalni menadžer Naxi Media Mixa Nikola Kovačević ocenio je da gašenje FM-a u Srbiji je moguće ali tek za 10 godina jer je ta tehnologija veoma skupa.
Norveška će biti prva država koja će ugasiti svoju FM radijsku mrežu i preći na digitalnu tehnologiju. Njen primer do 2020. godine slediće i Danska, Švajcarska i Velika Britanija, piše i Gardijan.
FM radio stanice širom Norveške postepeno će se prebaciti na standard digitalnog audio emitovanja -DAB. Gašenje će biti primenjeno samo na nacionalne i pojedine regionalne radio-stanice, dok će većina lokalnih radio-stanica nastaviti da emituje FM program.
Vlada Norveške je saopštila prošle nedelje da je FM radio-mreža veoma skupa za održavanje zbog topografije Norveške - dubokih fjordova (potopljene doline nekadašnjih lednika), visokih planina i rasutih naselja. Parlement je odluku o tome doneo još u maju 2011.godine. Po zvaničnim podacima, ušteda će iznositi oko čak 22,2 miliona evra.
Naravno, to ne znači da će Norveška ostati bez radio zvuka, ali stanovnici će biti primorani da kupe digitalne transmitere (pre svega zbog slušanja u automobilima), ili da radio slušaju putem interneta. Kvalitetan digitalni audio prijemnik za automobil košta oko 170 evra, prenose norveški mediji.
Nikola Kovačević, generalni menadžer Naxi Media Mixa ocenio je da je gašenje FM radija u Srbiji moguće, ali će do tada verovatno proći više od 10 godina jer je ta tehnologija skupa.
- Verovatno da će i kod nas, kada se približimo standardima Norveške ili Velike Britanije, da se razmatra ta ideja. To bi dosta povećalo cenu kako za emitere tako i za slušaoce jer prosečan digitalni prijemnik košta od 150 do 600 evra. Infrastruktura je takođe veoma skupa i na nivou je TV digitala, što iznosi preko 200 evra, pa se može isplatiti uglavnom nacionalnim i većim regionalnima radio-stanicama. Lokalne stanice nikada neće moći da finansiraju taj posao - rekao je Kovačević.
Ova prekomanda sa analognog na digitalni signal građanima će pružiti samo bolji zvuk, što je mala prednost u odnosu na cenu.
- Prednosti su i broj kanala to jest spektar frekvencija je mnogo veći, samim tim postoji mogućnost povećanja broja radio-stanica, ali to može biti i mana na tržištima kao što je naše. Mane su i cena i kompleksnost sistema prenosa i održavanja kao i potpuno nov sistem rada i sinhronizacije sadržaja. Lično sam uvek za napredak i za inovacije ali i ovo zavisi od toga na koji bi se način sve to sprovelo u našoj zemlji - objašnjava Nikola Kovačević.
Prvi grad koji će ove nedelje u potpunosti preći na digitalnu tehnologiju je Bodo, a do kraja godine to će morati da uradi i ostatak Norveške.
FM radijske mreže u Norveškoj postoji od pedesetih godina prošlog veka.