Projektno sufinansiranje medijskih sadržaja u 2016.

Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Samnji veličinu slova štampaj štampaj

Pošalji prijatelju

08. 08. 2016

Projektno sufinansiranje medijskih sadržaja u 2016.

U ovoj godini je Ministarstvo kulture i informisanja sprovelo šest medijskih konkursa za projektno sufinansiranje, Pokrajinski sekretarijat za kulturu i informisanje četiri, a lokalne samouprave i dalje raspisuju ove konkurse.

Objavljivanjem rezultata konkursa iz oblasti javnog informisanja 26. jula 2016. godine, okončani su ovogodišnji republički medijski konkursi. Ministarstvo kulture i informisanja sprovelo je (pored navedenog) još pet medijskih konkursa, i to: za informisanje na jezicima manjina, za informisanje srpskog naroda u zemljama regiona, za organizovanje i učešće stručnih seminara, za informisanje osoba s invaliditetom i za medije sa sedištem na KiM, a rezultati ovih konkursa su objavljeni 30. juna.

Kao što smo već pisali, skoro mesec dana duže su čekani rezultati ovog poslednjeg „velikog” medijskog konkursa, a zbog neslaganja ministra Ivana Tasovca sa članovima stručne komisije koji su ocenjivali projekte pristigle na taj konkurs.  

„U pogledu poštovanja zakonskih procedura i transparentnosti celokupnog procesa, ovogodišnji konkursi Ministarstva kulture i informisanja za medije su sprovedeni besprekorno, ali su istovremeno istakli u prvi plan nespremnost dela medijske zajednice da u sprovođenju medijskih zakona preuzme svoj deo odgovornosti... U devet slučajeva u kojima su uočene drastične nepravilnosti i nelogičnosti, predlozi komisije su preinačeni: tri projekta su odbijena, četiri projekta su dobila nešto niža sredstva, a dva projekta su dobila više od onoga što je komisija predložila”, naveo je ministar Tasovac u saopštenju. 

U oblasti informisanja, ukupno je na svih šest republičkih konkursa stiglo 898 prijava, Ministarstvo je, na predlog stručnih komisija, podržalo 348 projekata, sa oko 255 miliona dinara.

Kako smo saznali u nadležnom ministarstvu, novac će svima biti uplaćen do kraja ovog meseca, a realizacija projekata traje najkasnije do kraja godine.

Pokrajinski sekretarijat za kulturu i informisanje objavio je 20. jula rezultate konkursa iz oblasti javnog informisanja za ovu godinu. Reč je o četiri pokrajinska konkursa: za javno informisanje osetljivih grupa, za unapređenje profesionalnih standarda, za medijske sadržaje iz oblasti javnog informisanja i za podsticanje informisanja na srpskom jeziku u zemljama u okruženju.

Pokrajinski sekretarijat za kulturu i informisanje je u ovoj godini za sufinansiranje medijskih sadržaja izdvojio 13 miliona dinara, a tim novcem finansira 76 projekata.   

Da podsetimo, za projektno sufinansiranje je 2014. izdvojeno tek 93 miliona dinara na republičkom nivou. Na pokrajinskom nivou je bila obrnuta situacija jer je prošle godine u Vojvodini za medijske konkurse izdvojeno više novca – 44 miliona dinara.

Iako su i lokalne samouprave dužne da raspišu ovakve konkurse, to nisu sve učinile, kako ove tako i prošle godine. U prvoj polovini ove godine 108 od 166 lokalnih samouprava raspisalo 122 konkursa za projektno sufinansiranje medija. To­kom 2015. kon­kur­si su ras­pi­sa­ni u 103 gra­da, op­šti­ne i grad­ske op­šti­ne, a nisu raspisani u 63 lokalne samouprave.

Raspisivanje lokalnih medijskih konkursa je i dalje u toku, a u javnosti se, na primer, više puta čulo negodovanje kolega iz Kragujevca jer taj grad još nije raspisao konkurs, a nema naznaka ni kada će. Interesantan je i podatak da su pojedine opštine koje nemaju medije ipak raspisale konkurse za javno informisanje, ali i da je u pojedinim opštinama i do čak 90 odsto novca namenjenog za informisanje pripalo jednom mediju.

Za sada možemo reći da je najviše novca izdvojio Niš – oko 68 miliona dinara, a najmanje male opštine poput Golupca, Doljevca, Bojnika – oko 300.000 dinara.

Predstavnici RAB Srbije bili su i ove (kao i prošle) godine u mnogim republičkim i lokalnim komisijama za ocenjivanje projekata, a mnoge naše članice su imale napisane kvalitetne medijske projekte, koji su podržani na republičkim, pokrajinskim i lokalnim konkursima.

Podsećamo, Zakonom o javnom informisanju i medijima i Pravilnikom o sufinansiranju projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja predviđeno je godišnje raspisivanje konkursa za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja.

Projektno finansiranje i izlazak države iz medija podrazumevaju da će svi akteri na javnoj sceni, a to uključuje i novinarska udruženja, urednike i same novinare, ozbiljno pristupiti svom poslu. I da će se posvetiti nečemu što se zove – javni interes