14. 04. 2016
Državni sekretar Saša Mirković razgovarao s predstavnicima RAB Srbija
Državni sekretar u Ministarstvu kulture i informisanja Saša Mirković izjavio je na Zlatiboru, gostujući na 11. Prolećnim Radio danima RAB Srbija, da je to ministarstvo ove godine izdvojilo oko 2,2 miliona evra za sufinansiranje medijskih projekata, a da je na konkurse stiglo preko 800 predloga projekata.
On je rekao da, kada je reč o sufinansiranju medijskih sadržaja, problema ima ponegde u lokalu, ali da se prećutkuje uspešnost projektnog sufinansiranja na republičkom nivou. Podsetio je da je taj proces u Ministarstvu kulture i informisanja bio transparentan i da su članovi republičkih komisija bili i predstavnici nevladinih organizacija, i medijski eksperti, kao i predstavnici nezavisnih institucija poput Ombudsmana, poverenika za pristup informacijama od javnog značaja i poverenice za zaštitu rodne ravnopravnosti.
U 2015. godini su 104 lokalne samouprave raspisale ukupno 119 medijskih konkursa. Mirković nije krio da se s pravom postavlja pitanje zašto taj broj nije veći. Iz ove perspektive, na osnovu do sada raspisanog broja konkursa, čini se da će ove godine taj broj biti veći, što je svakako pozitivno.
Ovih dana iz lokalnih samouprava Ministarstvu za kulturu i informisanje stižu traženi podaci o tome da li su raspisivani konkursi za informisanje u 2015, koliko su para namenili, da li su ta sredstva prijavljena Registru medija.
Državni sekretar je istakao potrebu bliže saradnje Ministarstva finansija, Ministarstva državne uprave i lokalnih samouprava i Ministarstva kulture i informisanja, kako bi zajednički rešavali probleme u praksi, kada je reč o sufinansiranju projekata iz oblasti javnog informisanja, ali i radu članova komisija.
O eventualnom sukobu interesa članova konkursnih komisija u lokalu, ocenio je da bi morao biti izmenjen zakon jer takva formulacija u njemu, ipak, ne postoji.
– U zakonu piše da član komisije ne sme da bude u sukobu koji je zasnovan na nečemu što je protivno odredbama zakona o borbi protiv korupcije – naglasio je Mirković.
Takođe, zakon bi trebalo da bude izmenjen i u delu koji uređuje pitanje da li se na dobijeni projekat plaća PDV jer u praksi to zavisi od tumačenja samih rukovodstava opština i gradova, a nosioci medijskih projekata kroz autorske ugovore svakako već plaćaju poreze i doprinose. Mirković je istakao da je Ministarstvo finansija zaduženo za zakon kojim se uređuje pitanje plaćanja PDV-a.
On je rekao da je prilikom konkurisanja za sufinansiranje projekata na jezicima nacionalnih manjina neophodno mišljenje nacionalnih saveta koje treba uvažiti sa povećanom pažnjom.
Govoreći o privatizaciji medija, Mirković je istakao da je rano ocenjivati stanje u privatizovanim medijima u Srbiji. On je dodao da je zadovoljan jer je u procesu privatizacije do 31. oktobra 2015. Nove vlasnike dobilo 36 medija putem aukcija, ali i da je „nažalost, protraćeno šest meseci prilikom besplatne podele akcija u 17 medija”. Državni sekretar je podsetio da se pred sam početak procesa privatizacije prošle godine, mislilo da će broj privatizovanih medija biti manji.
Mirković se osvrnuo i na pisanje brojnih medija o vlasničkoj strukturi privatizovanih medija i podsetio da je proces aukcije bio transparentan i da nije bilo zamerki na postupak aukcijske prodaje, kao i na to da su svim aukcijama prisustvovali i prestavnici OEBS-a.
– Do donošenja zaključka u vezi s vlasničkom strukturom, treba prvo pogledati Registar medija, a o uređivačkoj politici medija treba suditi pošto prođe određeni vremenski period – rekao je Mirković.
On je izrazio žaljenje što je u procesu podele besplatnih akcija zaposlenima, RTV Vranje bilo „pokusnikunić” i da se na tom slučaju bespotrebno izgubilo vreme zbog čega je sada u toku upravni spor.
Dodao je da su u toku pripreme za formiranje radne grupe za donošenje nove medijske strategije, što bi trebalo da se desi tokom ove godine.