Slavica Vujanac: Precizirajte zaduženja

Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Samnji veličinu slova štampaj

Pošalji prijatelju

21. 03. 2013

Slavica Vujanac: Precizirajte zaduženja

Promenili smo radio. Promenili, jer su vreme i potrebe slušalaca to od radija i tražili. Odluke o promenama trebalo bi da donose glavni i odgovorni urednici u dogovoru sa vlasnicima. A donošenje takvih odluka nije uvek lako. Zašto je to tako? Da bismo bolje razumeli i jednu i drugu stranu pogledajmo ih izbliza.

Vlasnik radija ne mora uvek biti čovek koji razume i voli radio. Ali u velikom broju slučajeva, vlasnik medija u Srbiji je i glavni i odgovorni urednik. Ovakvo postavljanje stvari potpuno je pogrešno osim u slučaju da se radi o profesionalcu u ovom poslu, koji je nakon godina iskustva stečenog u radijskim redakcijama doneo odluku o posedovanju sopstvenog radija. A taj slučaj na nivou je statističke greške. Zašto je neko pokrenuo radio program u Srbiji? U velikoj meri njegov motiv za ulaganje novca u radio može biti zapravo ulaganje novca u neki medij. Radio može biti izabran sasvim slučajno. Vlasnik radija ne mora poznavati pravila profesije i ne mora biti i nije u najvećoj meri ni novinar ni voditelj. Ako insistiramo na tome da izbliza vidimo motive, videćemo da je to često potreba da se bude u određenim miljeima, potreba da se vlasnik domogne određenih centara moći, potreba da se koristeći radio kao medij ostvare određeni kontakti koji će omogućiti poslovanje i na nekim drugim poljima, ali pre svega potreba za zaradom, jedan je od ključnih motiva. Radio, na žalost, u Srbiji više ne ostvaruje prihode kao nekada. Iz tog razloga mnogi vlasnici su postali gnevni i polako dižu ruke od sopstvene investicije shvatajući da je neka druga delatnost možda isplativija. U takvom okruženju, vlasnik radija spreman je da donese odluke koje se često kose i sa osnovnom programskom koncepcijom.

Pogledajmo za trenutak glavnog i odgovornog urednika. Na ovako odgovorno mesto vlasnici radija, ali i drugih medija, postavljaju ljude koji su se dokazali u svom poslu, poseduju iskustvo, ideju, motivisani su, a na osnovu ovih sposobnosti izgradili su i autoritet koji zaposleni poštuju. Dok vlasnik smatra da je odgovoran samo sebi, glavni i odgovorni urednik odgovoran je vlasniku, slušaocima i zaposlenima. On zna mogućnosti i načine kako da programsku šemu koncipira do najsitnijih detalja. Vodi računa o sprovođenju određenih zamisli. Osluškuje zaposlene i slušaoce istovremeno. Na osnovu prikupljenih podataka neprestano donosi odluke. Ipak, glavni odgovorni urednik nije osoba koja brine o finansijama. Osnovni zadatak takve osobe je program. Kao dobar poznavalac profesije kojom se bavi - slušanost je njegov cilj.

Na osnovu slušanosti ostvaruje se i zarada koja je potrebna vlasniku. Onda je pravo pitanje kako dolazi do problema i neslaganja ako i vlasnik i glavni i odgovorni urednik rade zapravo na postizanju istog rezultata? Odgovor je u modalitetima postizanja datog cilja.     

U cilju da se poveća slušanost i ostvari bolja zarada vlasnik radija može predložiti svoj način ostvarenja tog cilja. Ali šta ako on ne odgovara programskoj šemi? Šta ako se uvođenjem nekih novih sadržaja narušavaju postojeći? Ozbiljan radio program nije mešavina, niti „ruska salata“. U takvim slučajevima na glavnom i odgovornom uredniku je da pokuša najpre da objasni posledice, a potom da pokuša da pronadje način kako da zadato implementira u programu. Glavni i odgovorni urednik nije samo poslušnik i osoba koja samo sprovodi nečije ideje i zamisli već u datoj situaciji mora biti dovitljiv i vešt u prezentaciji kako bi postojećoj zamisli dao svoj pečat i obeležje.

Ali šta kada to nije moguće? Složićete se da postoje ljudi koji mogu bespogovorno ispunjavati nečije zamisli, ali postoje i oni koji nikada ni po koju cenu neće prekoračiti sopstvene principe. I tu u priču ulazi odgovornost. Spremnost da se snose posledice pogrešno donetih odluka. Pozivanje na odgovornost obe strane menja pregovore koji se vode jer istovremeno pobuđuju interesovanje kod pregovarača kome druga strana predlaže sopstvenu odgovornost. Veština pregovaranja sa jasno predočenim stepenom odgovornosti nebrojeno puta dala je rezultate. Potpuno je identična situacija i kada u programu izmene predlaže glodur.

Ipak, sve izneto zapravo jeste model iznalaženja rešenja. Ali od sanacije problema bolje je rešavanje njegovog uzroka. A uzrok leži u nejasno koncipiranim zaduženjima. Ukoliko glavni i odgovorni urednik nije na samom početku jasno precizirao šta su njegova ovlašćenja do problema može dolaziti neprestano. Za iskrenost nije nikad kasno. Otvorene karte koje govore o tome šta se od koga očekuje pomoći će da ne dođe do nekih velikih problema u funkcionisanju.

Loša komunikacija izmedju ove dve strukture ima dve posledice. Najpre program je u drugom planu jer se obe strane bave samo sobom. A potom zaposleni se dovode u zabludu „čija je poslednja“. U najgoroj opciji glavni i odgovorni urednik će dobiti otkaz ili će ga sam dati.

Ukoliko još uvek niste precizirali ovlašćenja i dužnosti učinite to odmah. Radio traži promene i Vi to morate poštovati.

 

Slavica Savić Vujanac, Glavni i odgovorni urednik Radija 014 iz Valjeva