UNESCO: Radio i klimatske promene

Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Samnji veličinu slova štampaj štampaj

Pošalji prijatelju

12. 02. 2025

UNESCO: Radio i klimatske promene

Svim radijskim profesionalcima i volonterima, svuda u svetu, UNESCO čestita Svetski dan radija i pozdravlja svakodnevni rad i posvećenost budućnosti naše planete, našoj budućnosti – navodi se u saopštenju UNESCO.

U eri obeleženoj vrtoglavom brzinom tehnoloških inovacija i brzim zastarevanjem jedne sjajne nove platforme za drugom, RADIO počinje svoj drugi vek rada kao jedan od najpouzdanijih i najšire korišćenih medija na svetu. Proglašen 2011. godine od strane država članica Uneska i usvojen od strane Generalne skupštine Ujedinjenih nacija 2012. godine kao Međunarodni dan Ujedinjenih nacija, 13. februar je postao Svetski dan radija.

Iako Pariski sporazum dobija veliki značaj, radio doprinosi postizanju svojih međunarodnih ciljeva podržavajući stanovništvo suočeno sa klimatskim promenama kroz širenje informacija o klimatskim promenama. Svim radijskim profesionalcima i volonterima, svuda u svetu, UNESCO čestita Svetski dan radija i pozdravlja svakodnevni rad i posvećenost budućnosti naše planete, našoj budućnosti – navodi se u saopštenju UNESCO.

UNESCO svake godine različitim temama obeležava Svetski dan radija, a ove godine tema je klimatske promene jer radio kao medij značajno doprinosi ovoj temi.

U cilju podrške radio stanicama u njihovom novinarskom izveštavanju o ovom pitanju, Svetski dan radija 13. februar 2025. biće posvećen temi „Radio i klimatske promene“.

Pored popularisanja ekoloških koncepata, emitovanjem proverenih informacija nezavisno od ekonomskih, ideoloških i političkih moći, radio može uticati na percepciju slušalaca o klimatskim promenama i važnosti koja se toj temi pridaje, navodi se na sajtu UNESCO.

,,Dajte glas slušaocima. Slušaoci imaju bogato znanje o stvarnosti klimatskih promena i mogućim rešenjima, posebno ljudima iz ruralnih zajednica i starosedeoci ili oni koji su doživeli ekološke katastrofe na određenim lokalitetima, kao što su zagađenje sa industrijskih lokacija, nestašice hrane izazvane klimatskim uslovima, neprečišćene otpadne vode itd", navodi se u tekstu.

U slučaju ekoloških katastrofa, radio često postaje jedini izvor informacija i podrška za stanovništvo, jer radi čak i bez struje ili interneta, može da dopre do veoma velikog broja ljudi u isto vreme i na njega ne utiču problemi zemaljske ili satelitske distribucije. Na ovaj način emiteri održavaju komunikacioni sistem koji spašava živote u vanrednim situacijama.

Svetski dan radija 2025. slavi napore radio emitera da osposobe građane za kompetencije koje su im potrebne da bolje razumeju klimatsku krizu i da se izbore sa njom, navodi UNESCO.