Stiv Silbi: Raspored za vaš put do uspeha

Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Samnji veličinu slova štampaj štampaj

Pošalji prijatelju

31. 10. 2017

Stiv Silbi: Raspored za vaš put do uspeha

Prošli put sam dodirnuo temu svog iskustva u povezivanju Powergold softvera za programiranje muzike s brojnim različitim sistemima automatizacije koji postoje danas.

Takvi sistemi potpadaju pod dve različite kategorije:

  1. industrijska snaga, sistemi koji vas nikada neće izneveriti, i
  2. stanica u kutiji. Sjajni za polu-profesionalnu upotrebu. Programiranje i integrisano puštanje je uključeno, ali nude ograničene opcije za postavljanje pravila, i često ograničenu kontrolu nad uređivanjem muzičkih dnevnika.

Takođe sam primetio dve stvari:

  1. vrhunski sistemi skoro nikada ne sadrže modul za programiranje muzike
  2. s povećanjem broja radio stanica i s manje operativnog kapitala na raspolaganju sve više se usvajaju alati koji su, u najboljem slučaju, polu-profesionalni.

Objašnjenje za tačku 1. je jednostavno. Svi prodavci profesionalnih sistema radio-automatizacije prepoznaju da njihovi kupci zahtevaju najviše standarde od programa za editovanje i rotaciju muzike. Takođe prepoznaju visoke troškove razvoja softvera za rotaciju muzike. Ja mogu da govorim samo u ime svoje firme. Nama je trebalo 25 godina i mnogo miliona dolara da stignemo tu gde jesmo. Takođe mogu da kažem da Powergold ima neke od najvažnijih i najzahtevnijih radijskih klijenata u svetu. Njihova stručnost u programiranju muzike i zahtevi ugrađeni su u naš program. Znam puno o rotaciji muzike. Verujte mi da znam da ni jedan programer (proizvođač) neće uzeti u obzir mogućnost da napravi uporediv planer kao ekstra „dodatak“ za svoj softver. A ni jedan besplatan softver za rotaciju nikada neće dostići nivoe tehničke savršenosti koja je danas potrebna. Hajde da pogledamo zašto.

Nekada davno život je bio jednostavan! Izdavačke kuće su snabdevale radio stanice novim izdanjima. Baš kao i drugi proizvodi, pesme su prihvatane, zatim su dostizale vrhunac, dolazilo je do zasićenja i onda su padale. Tada bi nam izdavačke kuće poslale novi potencijalni hit i tako u krug. Jednostavno, ha? Sada pomislite da je 50 godina muzičkih hitova stvorilo vrlo veliku muzičku bazu s nebrojenim žanrovima koji su njen deo. Ovom već „gustom“ miksu dodaju se i saradnje više autora kao i novi trend da izdavačke kuće objave nekoliko pesama Eda Širana odjednom! To je veliki problem za algoritam softverske rotacije.

Spotify i ostali sada objavljuju podatke o korišćenju koji pokazuju kako njihovi pretplatnici konzumiraju muziku. Podaci pokazuju da će fanovi možda odslušati nekoliko pesama Eda Širana pri jednom slušanju, slično iskustvu pri preslušavanju albuma. To ne možete da uradite na radiju! Činjenica je da je radio sateran u vrlo problematičan ugao. Ugao u kojem nema mesta za lošu pesmu ili za loše muzičke odluke. Vaša muzika je važna. Kada pravite svoje muzičke dnevnike (PRAVITE svoje muzičke dnevnike, zar ne? J) muzički miks mora da bude savršen – nema zakucavanja(!) sporog u brzo itd. Ostali izazovi su „kako da pustim manje pesama da bih dobio veći marketinški deo, a da istovremeno moj slogan „veća raznolikost muzike“ (ili nešto slično) ostane verodostojan?“. Dozvolite mi da podelim svoje znanje. Malo je verovatno da će besplatan, ugrađen program za programiranje muzike to postići. U procesu raspoređivanja pesama preskočiće (odbaciti) savršeno prihvatljive pesme, umesto kojih će ponuditi iste pesme koje je lakše zakazati češće od drugih naslova. Rezultat?: Vaše dobre pesme će brzo sagoreti, a činiće se da su se ostale izgubile. Zvuči poznato?? Garantujem vam da jeftin softver za programiranje muzike nije toliko pametan. Vaš problem je taj što vaši slušaoci JESU pametni. Oni znaju gde je dugme za isključivanje! Vaš muzički tok je konstantan pokazatelj kvaliteta vašeg proizvoda. Vi ne znate kada će se vaši slušaoci uključiti. Oni će vas (podsvesno) ocenjivati pri svakom slušanju. Morate da budete spremni!!! Ako u roku od dve, a svakako tri, pesme slušalac ne može da identifikuje imidž vaše stanice na osnovu vaše „izmešane“ muzike onda je krajnje vreme da ponovo procenite svoj softver za programiranje muzike. Ako još uvek niste prva asocijacija slušaocima na vašem tržištu pred vama je ozbiljan posao!

Obećao sam da ću se u ovom nastavku osvrnuti na koncept uslovljavanja, nečega s čim je ruski psiholog Ivan Pavlov eksperimentisao 1890-ih. Znamo da slušaoci radija vole da čuju svoje omiljene izvođače i pesme. Postizanje pravilnog muzičkog balansa povećava TSL (vreme provedeno u slušanju). Kao što sam ranije spomenuo, mnogo učimo o navikama slušanja od naše nove konkurencije. Za uzvrat, Spotify, Deezer i Apple otkrivaju ono za šta smo mi oduvek znali da je naša unutrašnja snaga – da je radiju poverena uloga kustosa. Naš ljudski dodir pruža nešto što njihovi algoritmi tek treba, a možda nikada i neće dostići.

Postoji mnogo tipova radio formata i u ovom članku ja mogu samo da generalizujem, ali razmotrite to da definište jezgro izvođača koje vaša stanica „poseduje“. To bi trebalo da je prilično očigledno, zar ne? Pri pripremanju vaših muzičkih sati trebalo bi da vodite računa o tome da pažljivo rasporedite kategorije tako da manje sigurne pesme (npr. nove) budu između najvećih izvođača/hitova. Možete da se odlučite za:

JEZGRO

RECURRENT

NOVITET

JEZGRO

U ove četiri pesme mi smo pustili klasiku, skorašnji hit, pustili smo nešto manje poznato (novo/budući hit), ali smo se brzo vratili u sigurnu zonu pomoću izvođača koji je „naš“. Slušaocu možda neće sasvim prijati nova pesma, ali posle pažljivog pozicioniranja od strane stanice i sređivanja formata, oni će razviti „uslovljeno“ saznanje da će kada čuju nešto novo/nepoznato, ako ostanu uz vašu stanicu, biti nagrađeni velikom pesmom kao sledećom! = više zadovoljstva, manje isključivanja. Pokušajte!

Sledeći put ću pisati o tome zašto vaš kompjuter ne može da razlikuje pesmu od slonove surle ;-) – i šta da uradite u vezi s tim!!!

Pre nego što završim... U međuvremenu, možda biste mogli da odvojite trenutak vremena da povećate svoju radijsku mudrost tako što ćete posetiti neverovatan izvor o radiju na internetu koji podržava moja kompanija. Većina aspekata teorije modernog radio emitovanja pokriveni su u nedeljnom članku koji možete da pročitate on-line ili može da vam stigne mejlom, besplatno. Nadam se da će vam biti od koristi. Mi ih s ponosom podržavamo. http://radioiloveit.com/

Uz najlepše želje do sledećeg puta,

Stiv Silbi

Powergold Music Scheduling

www.powergold.com