Evropljani i dalje najviše veruju RADIJU

Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Samnji veličinu slova štampaj štampaj

Pošalji prijatelju

21. 06. 2017

Evropljani i dalje najviše veruju RADIJU

Stanovnici Evrope i prema najnovijoj analizi najviše veruju radiju kao mediju.

Stepen poverenja u tradicionalne medije se povećavam širom Evrope jer ljudi dovode u pitanje istinitost plasiranih informacija. Poverenje javnosti u tradicionalne medije (radio, televizija i štampa) je poraslo u prošloj godini, dok je poverenje u nove medije poput portala i društvenih mreža u konstantnom padu.

Prema novoj EBU studiji – Poverenje u medije 2017 – elektronski mediji su i dalje mediji kojima se najviše veruje u Evropi. Radio je medij kome se najviše veruje, njemu veruje 59% građana EU, malo iza radija je televizija sa 50%. U prethodnih 5 godina, poverenje u oba medija konstantno raste širom Evrope.

Poverenje u štampane medije je takođe u porastu u prethodnih 5 godina, mada se oni generalno ne doživljavaju kao medij od poverenja u većini zemalja Evrope.

Istovremeno, verovatno podstaknuto debatama o lažnim vestima, poverenje u internet i društvene mreže i dalje opada, a poverenje u društvene mreže je na najnižem nivou ikada. Samo 36% stanovnika EU veruje internetu, a tek 21% stanovnika EU kaže da veruje društvenim mrežama. Oni koji ne veruju društvenim mrežama su brojniji od onih koji veruju u sve 33 zemlje obuhvaćene istraživanjem.

Postoje značajne regionalne razlike u rezultatima istraživanja. Na primer, uglavnom stanovnici jugoistočne Evrope, kao i stanovnici Velike Britanije, izražavaju najmanje poverenja u štampane medije, dok stanovnici zapadne Evrope najmanje veruju društvenim mrežama. Poverenje u radio i televiziju je najveće u Skandinaviji. U Finskoj, na primer, 82% stanovnika veruje radiju, a 78% njih veruje televiziji.

Šef Medijskog informativnog servisa EBU, Roberto Suarez kaže: „Ohrabrujuće je to da se nivo poverenja javnosti u elektronske medije zapravo povećava u celoj Evropi.

„U današnjem svetu, ohrabrujuće je videti da javnost pravi razliku između izvora vesti koji se međusobno utrkuju i da su odabrali da poverenje poklone tradicionalnijim medijima.

„Kao emiteri javnog servisa, posao naših članova je da neguju i održavaju taj nivo poverenje i da nastave da pružaju nepristrasno, nezavisno izveštavanje koje se suprotstavlja širenju lažnih vesti i ograničavanju filtera na društvenim medijima.“

Poverenje u medije 2017 se zasniva na podacima objavljenim u 86-om Eurobarometer istraživanju i pruža ideju o evropskom doživaljaju pouzdanosti različitih vrsta medija. Istraživanje je urađeno na osnovu okvirno 1000 intervjua licem-u-lice u 33 zemlje obuhvaćene istraživanjem. Ceo izveštaj Poverenje u medije 2017 je dostupan OVDE.

I prošlogodišnje istraživanje je pokazalo da je RADIO medij kojem stanovnici visokorazvijenih evropskih zemalja najviše veruju.

Izvor: https://www.ebu.ch