Udružiti snage za napredak u oblasti medija

Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Samnji veličinu slova štampaj štampaj

Pošalji prijatelju

11. 03. 2020

Udružiti snage za napredak u oblasti medija

U ambasadi Norveške održana debata o medijima.

Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Sem Fabrici izjavio je 9. marta da Vlada Srbije, EU i OEBS treba da udruže snage kako bi se načinio pomak u medijskoj sferi i kao dobar primer naveo to što su popunjena upražnjena mesta u Savetu za štampu i REM-u. On je u debati o medijima u rezidenciji Ambasade Norveške kazao da je sloboda medija ključna:

- Sloboda medija je važno načelo i moramo svi da udružimo snage kako bi ostvarili napredak. Evropska unija će nastaviti da prati napredak sa stanovišta pristupanja Srbije Evropskoj uniji kako bi se postarali da se zemlja kreće u pravom smeru.

Kada je reč o medijskoj strategiji, on je kazao da u njoj postoje tri glavne oblasti, prva se tiče izazova koji se postavljaju pred novinarsku profesiju, kao što su status, bezbednost novinara i zaštita izvora, druga se tiče medijske koncentracije, oglašavanja, javnih nabavki i reklamiranja, a treća se odnosi na regulatorna tela.

Ambasador Norveške u Srbiji Jorn Eugen Gjelstad pozdravio je usvajanje medijske strategije za period 2020-2025. za koju je rekao da bi trebalo da ispravi nedostatke.

- Želim da pohvalim usvajanje medijske strategije. Svedoci smo početka procesa reforme koja ima za cilj profesionalizaciju medijske scene u Srbiji. Znamo da je za to potrebna politička volja da se podrže i štite mediji, njihova različitost i kritička uloga- rekao je Gjelstad i dodao da treba  ojačati uloga Saveta za štampu i da postoji i potreba za transparentnošću vlasništva i finansiranja medija.

image1

Premijerka Ana Brnabić izjavila je da je rok za donošenje i usvajanje akcionog plana Medijske strategije 16. maj ove godine i da je cilj strategije sloboda medija i unapređenje medijskog okruženja.

Ana Brnabić je rekla da je ponosna na način na koji je Medijska strategija pisana, navodeći da je u radnoj grupi bilo devet predstavnika novinarskih udruženja i devet predstavnika države.

- Zaključiću da je moja molba – molba za dijalog - rekla je Brnabićeva.

Navodeći da je Evropski parlament 2011. godine konstatovao nedovoljan pristup internetu kao jedan od uslova za informisanje građana, ona je rekla da je Vlada Srbije ove godine izdvojila oko 18 miliona evra za podsticaje za operatore za uvođenje interneta u domaćinstvima. 

Šef Misije OEBS-a u Srbiji Andrea Oricio je rekao da su medijske reforme veoma važne i da je u izradi Medijske strategije zajedno sa Vladom Srbije i predstavnicima novinarskih i međunarodnih udruženja učestvovao i OEBS, u vidu pružanja primera najbolje prakse koje imaju druge zemlje.

-Cilj je ojačati ulogu regulatornih tela i njihovu nezavisnost, naročito tokom predizborne kampanje -kazao je Oricio.

Oricio je rekao da će odeljenje OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava ODIHR pratiti izborni proces u Srbiji.