13. februar - Svetski dan radija

Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Samnji veličinu slova štampaj štampaj

Pošalji prijatelju

10. 02. 2017

13. februar - Svetski dan radija

Danas je Svetski dan radija! Izvršni odbor UNESCO predložio je proglašenje Svetskog dana radija na osnovu studije o izvodljivosti koju je sproveo, a na predlog Španije.

Radio je masovni medij koji dopire do najšire publike na svetu. Takođe je prepoznat kao moćno sredstvo komunikacije i jeftin medij. Radio je posebno prilagođen da dopre do najudaljenijih zajednica i do ranjivih grupa: nepismenih, hendikepiranih, žena, mladih i siromašnih, nudeći pri tome svima platformu za uključivanje u javnu debatu bez obzira na nivo obrazovanja. Dalje, radio ima moćnu i specifičnu ulogu u hitnim slučajevima i pomoći u katastrofama.

Radio se menja, u skladu s današnjom medijskom konvergencijom, tako da dobija nove tehnološke oblike, zahvaljujući mobilnim telefonima i tabletima. Ipak, smatra se da oko milijardu ljudi još uvek ima pristup klasičnom radiju.

Obimne konsultacije koje je sproveo UNESCO počele su u junu 2011. godine. One su uključivale sve zainteresovane strane, npr. radio-difuzna udruženja; javne, društvene, privatne i međunarodne emitere; agencije Ujedinjenih nacija; fondove i programe; nevladine organizacije iz tog sektora; akademske stručnjake; fondacije i bilateralne razvojne agencije; kao i stalne delegacije UNESCO i nacionalne komisije. Među ispitanicima, 91% je podržao ovaj predlog. Vođa projekta Academia Espanola de la Radio, primila je preko 46 pisama podrške od različitih zainteresovanih strana, uključujući i Zajednicu emitera Arapskih država (ASBU), Zajednicu Azijsko-pacifičkih emitera (ABU), Zajednicu Afričkih emitera (AUB), Mreže nevladinih organizacija za radio i komunikaciju Bangladeša (BNNRC), Zajednicu Karipskih emitera (CBU), Zajednicu Evropskih emitera (EBU), Međunarodnu zajednicu emitera (IAB), Asocijaciju Severno-američkih emitera (NABA), Organizaciju telekomunikacija Latinske Amerike (OTI), BBC, URTI, Radio Vatikana itd.

Datum 13. februar, dan kada je 1946. godine osnovan radio Ujedinjenih nacija, predložio je generalni direktor UNESCO. Ciljevi Dana su da se podigne svest u javnosti i medijima o važnosti radija; da se ohrabre oni koji odlučuju da ustanove i omoguće pristup informacijama putem radija; kao i da se poveća umrežavanje i međunarodna saradnja među emiterima.

Konsultovane zainteresovane strane takođe su predložile ideje za programe proslave: široku upotrebu društvenih medija, godišnje teme, sajt posvećen omogućavanju virtuelnog učešća, specijalne radio programe, razmenu radio programa, festival koji uključuje ključne partnere itd.

14. januara 2013. godine Generalna skupština UN formalno je usvojila UNESCO-vo proglašenje Svetskog dana radija. Na 167 sednici Generalna skupština UN je prihvatila odluku usvojenu tokom 36 sednice Generalne konferencije UNESCO, proglasivši 13. februar, dan kada je 1946. osnovan Radio Ujedinjenih nacija, za Svetski dan radija.

Ove godine Svetski dan radija obeležava se šesti put!

UNESCO poziva sve radio stanice i povezane organizacije da se priključe Svetskom danu radija 2017, prilici da slavimo radio i način na koji nam pomaže da oblikujemo svoje živote!

Radio je još uvek najdinamičniji, najbrži i najinteraktivniji medij koji postoji, koji se adaptira promenama u XXI veku i nudi nove načine interakcije i uključivanja. Tamo gde društveni mediji i fragmentacija publike mogu da nas smeste u medijski balon istomišljenika, radio je jednako pozicioniran da približi komunikaciju i izazove pozitivan dijalog za promene. Slušajući svoju publiku i reagujući na njihove potrebe, radio pruža različita viđenja i glasove koji su potrebni za izazove s kojima se svi susrećemo.

Radio nas informiše i transformiše, kroz zabavu, informacije i učešće slušalaca. Uz radio nikada niste sami – u radiju uvek imate prijatelja.