Zaključci sa Skupštine RAB Srbija

Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Samnji veličinu slova štampaj štampaj

Pošalji prijatelju

10. 11. 2014

Zaključci sa Skupštine RAB Srbija

Na Skupštini RAB Srbija održanoj 27.10.2014. na Jesenjim Radio danima RAB Srbija u Vrnjačkoj Banji, jednoglasno je odlučeno da se RAB Srbija obrati svim nadležnim organima i istakne velike probleme u radio-difuziji koji onemogućuju normalan rad radio stanica u Srbiji. Članice RAB Srbija očekuju od nadležnih organa da će ovoga puta reagovati i početi konačno da rešavaju probleme emitera.

PIRATSKE RADIO STANICE

RAB Srbija protestuje što posle 8 godina od kada su podeljene frekvencije na konkursima, u Srbiji još uvek postoji veliki broj piratskih radio stanica. RAB Srbija smatra da je obaveza RTEM–a (Regulatorno telo za elektronske medije) i RATEL-a, a na osnovu postojećih zakonskih akata, koji jasno određuju pravila postupanja u slučajevima emitovanja programa bez dozvole, da štite prava legalnih emitera. Podsećamo da i Zakon o elektronskim medijima, predviđa način sankcionisanja u slučajevima zloupotrebe frekvencija koje se smatraju nacionalnim dobrom. U više navrata samostalnim delovanjem pojedinih članica RAB Srbija, RTEM i RATEL su bivali upoznati sa štetnim efektima nelegalnog emitovanja programa, ali je delovanje ove dve državne institucije sporadično i nedovoljno efektno.

Predlog: Kako su članice RAB Srbije upoznate sa trenutnom situacijom u samoj dinamici sprovođenja pojedinih odrednica pomenutog Zakona, te osnovnim i najvećim problemima na terenu, smatramo da je neophodno da se na ovom poslu angažuje veći broj ljudi koji rade pri Agenciji za telekomunikacije, takođe obezbedi neophodno vozilo, ali i podrška MUP za tehnološki kriminal.

Takođe, RAB zahteva da se stanice kojima je oduzeta dozvola i zabranjen dalji rad, kažnjavaju ukoliko nastave sa radom uprkos Zakonu.

Primetno je da Agencije koje se bave istraživanjem slušanosti medija u svojim konačnim izveštajima navode pozicije onih radio emitera u onim područjima gde njihovo emitovanje ne bi smelo da bude zableženo, što utiče na krajnje izvedene kalkulacije čime se praktično dobijaju iskrivljeni podaci o stanju na terenu. Primer: pojedine radio stanice se navode u šeru za ceo grad, gde one ne bi smele da se pojavljuju jer nemaju dozvolu za emitovanje u gradu, već samo u delovima (opštinama).

Takođe, RAB Srbija traži da se za pojedine radio stanice koje su u samoodbrani od ometanja signala od strane pirata, pojačale svoj signal, ukinu kazne, tj. opomene koje su poslate od strane RTEM-a i RATEL-a.

 

PRIVATIZACIJA JAVNOG SEKTORA

RAB Srbija pozdravlja nastavak privatizacije medija u Srbiji, i ovog puta nam se čini da će se i ići do kraja, i da će se privatizacija završiti do zadatog roka. RAB Srbija je imao i gotov predlog modela privatizacije medija iz javnog sektora, koji i ovom prilikom iznosimo.

- Za medije koji su u statusu JP i finansiraju se iz gradskih i opštinskih budžeta predlažemo privatizaciju po modelu javno-privatnog partnerstva, pri čemu bi bila ostvarena prodaja 40% kapitala, a 60% bi bilo preneto u vlasništvo zaposlenih lica.

Kako bi se obezbedila sigurnost i održivost poslovanja RAB Srbija predlaže uvođenje mogućnosti kojom bi vlasnička struktura u naredne tri godine od trenutka kupovine ostala nepromenjena.

RAB Srbija smatra da je, kako bi se omogućila veća zainteresovanost za ulazak privatnog sektora u ovaj vid udruživanja kapitala, moguće vlasniku, u ovom slučaju privatnom licu koje kupuje 40% kapitala, pružiti pravo na „zlatni glas“ tj. mogućnost veta. S takvom mogućnošću i manjinski vlasnik kapitala ipak ima određeni vid  kontrole i nad finansijama i nad programom.

Međutim, samom privatizacijom se ne završavaju problemi vezani za lokalne medije.

Predlog: Smatramo da su svi lokalni mediji osuđeni na propast ukoliko država zakonom ne obaveže lokalne samouprave da izdvajaju određeni procenat lokalnog budžeta za informisanje, odnosno za poslove javnog informisanja. U trenutku kada ovaj procenat nije ušao direktno u Zakon, predlažemo da se izda obavezujuće uputstvo lokalnim samoupravama od strane Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu.  

Dosadašnja praksa se nije pokazala kao dobra, jer je zavisila od svesti i volje lokalnih autoriteta da deo budžetskih sredstva izdvoje za lokalno informisanje - nadležno ministarstvo svake godine preporučivalo je lokalnim skupštinama da izdvoje 2% budžeta za informisanje, što se u praksi nije poštovalo. Predloženi procenat je idealno rešenje za sve lokalne medije, najmanji prihvatljiv iznos može da bude 1,5% budžeta i ne može da bude manji ako želimo da lokalni mediji opstanu.

Naglašavamo da ako nema jasno definisanog procenta kao obaveze, nema lokalnih medija, pogotovu u višejezičnim sredinama.

 

ZAKON O OGLAŠAVANJU

Iz raznih izvora smo došli do saznanja da se uveliko radi na Zakonu o oglašavanju. Nažalost zakonodavac opet nije imao sluha za radio emitere i uopšte elektronske medije, jer u radnoj grupi nije predvideo nikog iz ove oblasti. Obrazloženje je, da je veliki deo ove teme rešavan u Zakonu o elektronskim medijima. Nažalost, osnovne odredbe tog Zakona će se ipak odnositi i na elektronske medije, a mi nećemo biti u mogućnosti da utičemo na bilo šta.

Predlog: Ovom prilikom tražimo da se u radnu grupu koja se bavi pisanjem novog Zakona o oglašavanju ubaci stručno lice ispred elektronskih medija, da bi bili u mogućnosti ponuditi nekoliko kvalitetnih rešenja u ovoj oblasti.