Dušan Mašić: Zašto?

Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Samnji veličinu slova štampaj

Pošalji prijatelju

09. 07. 2012

Dušan Mašić: Zašto?

Ima mnogo onih koji pitaju „zašto?“ ovih vrelih julskih dana u Srbiji, ali moje „zašto“ je bilo relativno jednostavno i odnosilo se na radio. Tačnije, zašto je dobro reklamirati se na radiju? Na poziv RAB-a, imao sam tu čast i zadovoljstvo da predstavnike najvećih oglašivačkih agencija podsetim zašto „mali“ radio može da da velike rezultate i šta se to često previdja kad se deli taj marketinški budžet od kojeg žive (životare) stotine radio stanica.

Vama ,koji ste bili na ovoj prezentaciji , želim jos jednom da se zahvalim na pažnji i vremenu koje ste mi posvetili. Ostali će, nažalost, morati na svoju listu propuštenih životnih prilika da dodaju i ovu šansu da čuju najbolje radijske reklame iz UK u poslednje dve godine, glas „kralja“ Rock and Rolla koji nije Elvis Prisli, vide madjioničarski trik koji je sve prisutne ostavio bez daha, čuju priču o pevačici iz sedamdesetih koja je posle povrede kičme, koja ju je skoro ostavila u kolicima, zahvaljujući grešci jednog DJ-apostala jedna od najvećih zvezda te ere.....da, i sedam razloga zbog kojih bi trebalo da vaše klijente uputite na radio. Naravno, ukoliko vam je stalo do njih.

image1

Neću vam sad prepričavati šta ste sve propustili, ali uvek možete da se obratite RAB-u Srbija i siguran sam da će vam Maja i njeni saradnici pomoći da dođete do najboljeg rešenja za vaše klijente. Razloga za oglašavanje ima bezbroj, ali ja sam tokom ta dva dana u Beogradu govorio o sedam. Sada ću se osvrnuti samo na tri, a mi se onda (za ostatak) vidimo u nekoj sledećoj prilici.

Radio je medij u kome ljudi najmanje izbegavaju reklame. Samo 18% njih spremno je da promeni stanicu kada čuju reklame, u odnosu na 31% onih koji menjaju TV kanal kada krenu vaše poruke, ili 65% korisnika interneta koji beže od banera kao djavo od krsta. Kada poredimo broj onih koji su spremni da aktivno odgovore na ono sto im poručujete tu je televizija najjača, jer 22% gledalaca hoće nešto da uradi, za razliku od samo 9% onih koji će to isto učiniti na internetu. Čekaj, a radio? Hvala što pitate. Odgovor je 18%, samo petina manje u odnosu na televiziju. Možda je to dovoljan razlog da vi vaših 60% budžeta potrošite na TV, ali taj za petinu veći broj onih koji će aktivno prihvatiti vašu poruku košta će vas u UK bar sedam puta skuplje, a u Srbiji i mnogo, mnogo više.

Druga stvar o kojoj bih želeo da vam nešto više kažem odnosi se na istraživanje koje je  radila agencija Millward Brown na 17 brendova gde su u kampanji korišćeni razni medija miksevi. U najkraćem, ukoliko se samo 10% TV budžeta prebaci na radio, prepoznatljivost brenda raste za 15%. Takođe, upoređivanjem kampanja koje su išle samo na TV odnosno samo na radiju, zaključeno je da radio kampanja ima 60% efikasnosti u odnosu na one vođene na televiziji. Da stvar bude interesantnija, pokazalo se da dobra kampanja na radiju ima isti efekat kao i prosečna na TV. A razlika u ceni je i dalje ista. Sedam puta je skuplje oglašavanje na TV nego na radiju. U Srbiji i mnogo više.

image2

Treći razlog za oglašavanje na radiju, koji ću ovom prilikom podeliti sa vama, upućen je onima koji misle da je digitalno oglašavanje nešto što nema alternativu. Radio i digital mogu (i moraju) da rade zajedno jer polovina onih koji koriste internet slušaju radio online tokom nedelje. Takođe, petina njih UVEK sluša radio dok krstare internetom. Ukoliko preko radija pošaljete poruku nekom ko ga sluša online i tražite od njega da ode na neki sajt, šanse da to on i uradi povećavaju se za 52% u odnosu na kampanju koja bi bila samo online. Takođe, imajte u vidu i ono o čemu sam pričao na početku. Od banera na internetu beži 65% korisnika a od pop-upa 73%. Na radiju samo 18% slušalaca izbegava reklame. One se, u našem slučaju tretiraju kao informacija, a ne kao prekid programa što će vam potvrditi oni koji gledaju televiziju.

Zato, u prvoj sledećoj kampanji posvetite više pažnje radiju. Sa 10%  ukupnog budžeta možete mnogo toga dobrog da uradite. Obratite pažnju i na kreativno rešenje reklame, frekvenciju emitovanja i dužinu kampanje. Da bi pesma postala hit potrebno je da se emituje bar 5 puta dnevno tokom 9-12 nedelja. Ako želite da vaša reklama bude hit morate primeniti sličnu formulu.

Tek tada ovaj „stari“ medij zasijaće punim sjajem za vešeg klijenta. Radio je kao mačka sa devet života. Ubijali su ga televizijom, internetom....a on je tu već više od 100 godina spreman da vašu poruku prenese svuda i u svako vreme. Ups, to je već ćetvrti razlog za oglašavanje koji sam vam dao. Šta cete, navika. Radio uvek da više od onoga što od njega očekujete. Vremenom to pređe i na one koji u njemu rade.

Dušan Mašić